فیروز آرش

توجه:  

آزمون پایان ترم مکانیک کوانتومی 1 (بخش خانه بَر) /file/download/course/648c09280fcc5-final-exam-qm-1-spring-2023-takehome-part.pdf

آزمون مکانیک کوانتومی 1  دو بخش دارد: بخش خانه بر (Takehome) و بخش کلاسی که در زمان برگزاری آزمون در کلاس  گرفته خواهد شد. 

بخش خانه بر  آزمون را می توانید ساعت 12:00 روز جمعه 26 خرداد از اینجا دریافت کنید. پاسخ را همراه خود به جلسه ی آزمون کلاسی بیاورید و به همراه آن تحویل دهید.

************************************************************************************************

من به آموزش فیزیک و تدریس و پژوهش در فیزیک بن ذره ها علاقمندم.  کارهای پژوهشی من را می توانید در سایت زیر بیابید:

http://inspirehep.net/search?ln=en&p=Find+author+Firooz+Arash&of=hb&action_search=Search&sf=earliestdate&so=d

امیدوارم روزی آنها را در این سایت هم قرار دهم. کوشیدم این کار را بکنم اما نشد. 

قابل توجه دانشجوهای درس مکانیک کوانتومی پیشرفته 1: آزمون پایان ترم از ساعت 8 و 30 دقیقه روز چهارشنبه 8 بهمن بر روی سامانه ی مودل خواهد بود و شما باید از آنجا دریافت کنید. 24 ساعت وقت خواهید داشت تا پاسخ تان را به صورت فایل pdf در سامانه ی مودل بازگذاری کنید.

قابل توجه دانشجوهای درس مکانیک کوانتومی پیشرفته 1:   به دلیل دشواری پیش آمده در سامانه نیما، آخرین جلسه ی این درس در روز 27 دی ماه تشکیل نشد. درسنامه ی آن را می توانید از اینجا و نیز ار سایت درس دریافت کنید. اطلاعیه ی بعدی درباره آزمون را در همین صفحه و در سایت درس به آگاهی تان خواهم رساند. حتما آن را  روز دوشنبه ششم بهمن ماه نگاه کنید.

نکته: انتظار داشتم که مجالی بیابم تا در نیمسال اول سال تحصیلی 1399-1400 درس نسبیت را تدریس کنم. بنابراین، در تابستان به بازنویسی یادداشت های سال های پیشم پرداختم. حالا روشن شده است که این درس تدریس نخواهد شد. حیفم آمد که بخشی از نوشته هایم را برای آنها که دوست دارند، در دست رس قرار ندهم. اینک درس 1 از این مجموعه. آنان که علاقه دارند می توانند با کلیک کردن در اینجا نسخه پی. دی. اف آن را ببینند.

                                                                                                              فیروز آرش، 14 شهریور 1399

        توجه! آزمون پایان ترم را از  منوی دروس  دریافت کنید.

مقاله ی  «انسان ماشین و ارزش های انسانی: مصنوعی بودن هوش مصنوعی»  نوشته ی تازه ای است درباره ی کیفیت هایی که انسان را از موجود های دیگر متمایز می کند. آنها را به چالش می کشد و سپس پرسشی جدی مطرح می کند که : اگر روزی «انسان ماشین» هایی ساخته شد که بتوانند احساس های انسانی داشته باشند (عشق، نفرت و ....) آیا جایگاه انسان تغییر خواهد کرد و از ویژه بودن او کاسته خواهد شد؟ آیا انسان ماشین و انسان باید از حق برابر برخوردار باشند؟  این نوشته در شماره 3726 روزنامه ی شرق به تاریخ اول خرداد 1399 نشر یافته است. علاقمندها می توانند تسخه یpdf آن را در بخش مقاله های غیر فیزیک بخوانند و یا از اینجا به آن دسترسی پیدا کنند.

توجه: دانشجوهای مکانیک تحلیلی 2  که تاکنون نتوانسته اند کتاب درسی را فراهم کنند  می توانند به سایت www.nakketab.com مراجعه و با تخفیف کتاب را دریافت کنند. هم چنین، می توانید با دفتر انتشارات نوپردازائ با تلفن 8096-6656-021 تماس بگیرید. مدیریت انتشارات قول داده است که کتاب را با تخفیف در دسترس شما قرار دهد.

سوابق تحصیلی

مقطع تحصیلیسال اخذ مدرکرشته و گرایش تحصیلیدانشگاه
کارشناسی۱۳۵۵فیزیکمدرسه عالی پارس (Pars College)
کارشناسی ارشد۱۹۸۰فیزیک و ریاضیدانشگاه اورگان
دکترای تخصصی۱۹۸۶فیزیک (انرژی های بالا (فیزیک بن ذره ها)University of Oregon

اطلاعات استخدامی

محل خدمتعنوان سمتنوع استخدامنوع همکاریپایه
تفرشرسمی قطعیتمام وقت۳۶

سوابق اجرایی

من چندان سابقه ی اجرایی ندارم. در سال 1384 گروه فیزیک دانشگاه تفرش را برپا کردم و دو سال مدیریت آن را به عهده داشته ام. از سال 1394 تا 1396 هم دوباره مدیر گروه فیزیک شدم.

فیزیک بن ذره ها (ذرات بنیادی)، نظریه ی میدان های کوانتومی

عضو گروه واژه گزینی فیزیک در فرهنگستان زبان و ادب فارسی (از سال 1379 تاکنون)

دوره کارشناسی: فیزیک پایه ی 1 و 2، مکانیک تحلیلی 1 و 2، الکترومغناطیس 1 و 2 ، مکانیک کوانتومی 1 و2، کیهان شناسی، فیزیک ذرات بنیادی.

دوره کارشناسی ارشد: الکترودینامیک، فیزیک ذرات بنیادی پیشرفته، مکانیک کوانتومی، نظریه میدان های کوانتومی، مکانیک آماری (دانشگاه علم و صنعت)

دوره دکتری (در دانشگاه امیرکبیر و علم و صنعت): مکانیک کوانتومی نسبیتی، نظریه میدان های کوانتومی، ساختار هسته

سوابق پژوهشی

برنامه کاری هفتگی

دوشنبه تا چهارشنبه  از ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر

یکشنبه ها: فرهنگستان زبان و ادب فارسی  از ساعت ۱ تا ۴ بعد از ظهر